SON DAKİKA

Kalepanel.Com

Tesla’nın zararı 710 milyon dolar

Tesla’nın zararı 710 milyon dolar
Bu haber 03 Mayıs 2018 - 13:40 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Amerikalı girişimci Elon Musk’ın ait Tesla Motors, 2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar etti.

Elon Musk’ın göz bebeği Tesla Motors, 2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar ederek en büyük çeyrek devre zararını yaşamış oldu. Geçtiğimiz senenin tamamında ise 2 milyar dolardan çok zarar etmişti.

ZARAR BÜYÜYOR, SERMAYE ERİYOR

Bilanço ile ilgili yatırımcılara veri veren Tesla idaresi, İkinci çeyrekten sonra Tesla’nın kâra geçeceğine dahir taahhüt verdi. Bu sene ki amaçlari arasında sermaye harcamalarını 3 milyar doların altına indirerek kısa vadeli gereksinimlere odaklanacağı ifade edildi.

İKİNCİ ÇEYREKTEN SONRA KÂRA GEÇME SÖZÜ

Tesla idaresi, yatırımcılarına, lüks elektrikli vasıta katagorisindeki otomobillerin teslimatlarının senenin İkinci %50 sinde süratlenacağını, bunun da gelirlere olumlu yansıyacağını gösteren bir bilanço tanıttı.

Hâlen imalat prosesi geliştirilme adımında olan Model 3 elektrikli aracı için şirket, üretim maliyetlerini de düşürmeye çabalıyor.

“HATA YAPTIK”

CFRA yatırım danışmanlığı şirketi, Tesla’nın kasasındaki nakitten yemeye devam ettiğini belirtirken Tesla idaresi, Model 3 ile ilgili; “Çok çok otomasyon prosesini çok süratli şekilde programa çalışarak hata yaptık.” açıklamasında bulundu.

“BENİ ÖLDÜRÜYOR”

Toplantının soru yanıt alanında, şirketin finansörleri hakkındaki sorular yöneltilen Musk, “Çok kuru sorular, beni öldürüyorlar.” dedi ve hisse analistlerini YouTube üstünden yayınlanan basın toplantısına almadı.

“UZUN VADELİ DÜŞÜNÜN”

Tesla payları, New York Borsası’nda kapanış ardından prosedürlerde yüzde 5 değer yitirse de Musk, yatırımcıların uzun vadeli amaçlare odaklanması gerekliliğini belirterek ve kısa vadeli borsa dalgalanmalarının Tesla’yı amaçlarinden şaşırtmayacağını koruyor.

Diğer yandangeçen zamanlarda de Elon Musk, üretimle birebir dikkatleneceğini bildirmişti.

Çöküşe geride bıraktığımız Tesla’da Elon Musk direksiyonu devraldı

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER