SON DAKİKA

Kalepanel.Com

Trump döneminde Guantanamo’dan ilk hükümlü nakli yapıldı

Trump döneminde Guantanamo’dan ilk hükümlü nakli yapıldı
Bu haber 03 Mayıs 2018 - 13:37 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

ABD Başkanı Trump’ın göreve gelmesinin ardından ilk kez Guantanamo tutukevinden bir hükümlü ülkesine nakledildi.

Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Guantanamo’da tutuklu bulunan Ahmed Muhammed Ahmed Haza el-Darbi isimli hükümlünün, Suudi Arabistan hükümetine teslim edildiği bildirildi.

BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Açıklamada, “Şubat 2014’te görülen bir itiraf anlaşmasında Darbi, askeri komisyonca suçlu bulunmuştu. Şimdi bu anlaşmanın hükümleri gereğince cezasının kalan 13 yılını Suudi Arabistan’da çekecektir. Temyiz hakkından feragat etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Pentagon açıklamasında, Savunma Bakanı Jim Mattis’in ABD Kongresini bu hükümlü nakliyle ilgili bilgilendirdiği de duyuruldu.

Açıklamada ayrıca, Guantanamo’da 40 tutuklunun kaldığı bilgisi paylaşıldı.

Trump döneminde Guantanamo'dan ilk hükümlü nakli yapıldı

OBAMA KAPATMAYI TAAHHÜT ETMİŞTİ

Eski ABD Başkanı Barack Obama, 2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları sonrası ABD’nin yurt dışında yakalayıp tutukladığı terör şüphelilerini topladığı Guantanamo tutukevini kapatmayı taahhüt etmişti.

Obama en son Ocak 2017’nin başlarında, görevi Trump’a devretmeden hemen önce Guantanamo’dan tutuklu nakletmiş ve tutukevinde 41 kişi kalmıştı.

Trump, seçim kampanyası sırasında birçok insan hakları ihlallerinin de söz konusu olduğu tartışmalı tutukevini kapatmayacağını vadetmişti.

Guantanamo, son dönemde de Suriye’de ele geçirilen terör örgütü DEAŞ mensuplarının nakledileceği iddialarıyla gündeme gelmişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER