SON DAKİKA

Kalepanel.Com

Suriye’de Kuzey Humus tahliye ediliyor

Suriye’de Kuzey Humus tahliye ediliyor
Bu haber 03 Mayıs 2018 - 13:37 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

Rejim ve muhalifler, Rusya’nın arabuluculuğunda Kuzey Humus ablukasının sonlandırılması için yaptığı görüşmelerde zorunlu tahliye anlaşması yaptı.

Suriye’deki Beşar Esad rejimi ile ablukada tuttuğu ve gerginliği azaltma bölgeleri kapsamındaki Kuzey Humus’taki askeri muhalif gruplar, bölgedeki kuşatmanın sonlanması için anlaşmaya vardı.

Suriye'de Kuzey Humus tahliye ediliyor

TAHLİYELER KABUL EDİLDİ

Askeri muhaliflerin sosyal medyada paylaştığı anlaşma metnine göre gruplar, rejim ve Rusya’nın zorunlu tuttuğu tahliyeleri kabul etti.

Anlaşma metninde “Bölgeye Esad rejimi ve Rus güçleri girecek. Muhalif guruplar 3 gün içinde ağır silahlarını teslim edecek. 3 gün sonra bölgede kalmak istemeyenlerin kuzeyde muhaliflerin kontrolündeki bölgelere tahliye edilmesine başlanacak.” ifadesi yer aldı.

Rusya, kısa süre önce Doğu Guta’da uygulanan zorunlu tahliye ve askeri muhaliflerin silahlarını teslim etmesi şartlarını dayatmıştı ancak Rusya’nın tavrının değişmemesi ve muhalif grupların büyük kısmının şartları kabul etmemesi üzerine uzun süredir anlaşma sağlanamamıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER