SON DAKİKA

Kalepanel.Com

İngiliz hükümeti: 270 kadın bilgisayar hatasından öldü

İngiliz hükümeti: 270 kadın bilgisayar hatasından öldü
Bu haber 03 Mayıs 2018 - 13:37 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Bilgisayar hatası nedeniyle göğüs taramasına çağrılmayan çok sayıda kadının, meme kanserinden hayatını kaybetmiş olabileceği açıklandı.

Ülkede yeni fark edilen bilgisayar hatası yüzünden 9 yıldır taramalara çağrılmayan 68-71 yaş grubundaki 450 bin kadından en az 135, en fazla 270’inin meme kanserinden ölmüş olabileceği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, hatadan dolayı yaşamını yitirenlerin sayısının en az 135, en fazla 270 olduğunu bildirdi.

İngiliz hükümeti: 270 kadın bilgisayar hatasından öldü

450 BİN KADINA RANDEVU GİTMEDİ

Hunt, 2009 yılından bu yana 68-71 yaş grubundaki 450 bin kadına göğüs taraması için randevu daveti gönderilmediğini belirterek bunun bilgisayardaki bir algoritma hatasından kaynaklandığını aktardı.

Bakan Hunt, hata sonucu 70 yaşına yeni girecek kadınların sistemden otomatik olarak muaf tutulduğunu ve son göğüs taramaları için gerekli davetin bu kişilere ulaştırılmadığını kaydetti.

Davetlerin iletilmediği kadınların tespit edilerek bu ay sonuna kadar taramaya çağrılması bekleniyor.

İngiltere’deki aile sağlığı merkezlerinde 50-70 yaş grubundaki kadınlara ücretsiz göğüs taraması hizmeti sunuluyor. En tehlikeli yaş grubundaki bu kadınlar sistemden otomatik olarak üç yılda bir taramaya davet ediliyor. Tarama hizmeti 70 yaş üstü kişilere ise talebe göre veriliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER